Cumartesi, Şubat 27, 2021
Yazı Boyutu

Temel Kirişlerinde Donatı Düzenleme Örneği

Betonarme Yapıların tasarımında bilgisayar destekli hesap sistemleri artık bizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bir tuşa basmak vasıtası ile tasarladığınız betonarme yapının sonuçlarına hemen ulaşabiliyorsunuz. Tabi bunda sadece yazılımların değil, bilgisayar teknolojisinin günümüzde geldiği müthiş hızında katkısı var. Keza bugün kullandığımız hesap programlarının çok daha basit modüllerini bundan 13-15 sene önce kullanırken, en basit hesabı 5-6 saatte elimize alıyorduk. Elle hesap dönemi ise biz mühendisler için bir taşdevri niteliğindeydi diyebiliriz. Çünkü mühendis kendini tablolardan sayfalara değer taşıyarak hamallık yapan bir teknisyenden öteye gidemez hale getirmişti. Detaya inmesi için zaman yoktu. Oysa bugün elimizdeki teknoloji biz mühendislere kendimizi geliştirebilmek için gerekli zamanı kazandırıyor. Düşünün, 2~3 saat içinde tasarımını yaptığınız yapıyı 2~3 dakika içinde hesaplayıp, yapıyı değerlendirmeye başlayabiliyorsunuz. Kendimden örnek verirsem en basit yapıyı bile 4~5 kez hesaplayıp, biraz karmaşık yapıları ise tüm kesitler kurtarsa bile en ideal şantiyede uygulanabilir sonuçlara ulaşabilmek için 10~15 hesap tekrarı yapıyorum. Her hesap tekrarı, elle hesap döneminde 15~20 günü ifade eder diyebiliriz. Tabii bugün kullandığımız programların yaptığı analizlerin %40'ını yapmadan ve sonlu elemanlar yöntemi gibi mükemmel sonuç veren bir statik analiz yöntemi yerine de eksenal deformasyonları ihmal ederek hesap yapan cross metodu ile. Ancak üzülerek gözlemliyorum ki meslektaşlarımızın bir çoğu bu sistemleri daha iyi analiz sonuçlarına ulaşmak için kullanmıyor ya da kullanamıyor. Bilgisayarın verdiği her sonuç kesin ve net bir kararmış gibi uygulamaya ve uygulatılmaya çalışılıyor. Örneğin, programlar belirli bir standart yazılım altında çalıştığı için donatı detaylandırmada zaman zaman kritik, uygulanması zor sorunlu çizimler veriyor. Bunlar elden geldiğince hassas bir şekilde gözden geçirilmeli ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.


Geçtiğimiz günlerde yaptığım bir analizden sonra eleğime takılan bir temel kirişi donatı detaylandırma hatasını(aslında buna hata demeyelim de kötü detaylandırma diyelim) ve yaptığım düzeltmeyi sizlere sunmak istedim  ;Resimde görüldüğü üzere aynı temel kirişi için iki ayrı detay sunulmuştur. Üstteki detay düzenleme sonrası, alttaki detay programın verdiği çıktıdır. Üst donatılarda (özellikle donatı yazılarını büyüttüm anlaşılabilsin diye) program hesaplarda her açıklık için ayrı donatı adeti ile sonuç bulduğu için her açıklığa ayrı ayrı donatı detayı çizmiş. Ancak bu durum her mesnet noktasında aşırı donatı yığımasına sebebiyet verecektir(örneğin 2. ve 3. açıklığın birleştiği mesnet noktasında 33 adet 14lük demir). Aynı açıklık donatısına tekabül eden benim düzenlediğim detayda ise sadece 3. ve 4. açıklığı birleştiren mesnette 24 adet 14lük donatı (3+5+10+6) kiriş genişliğine yerleşmektedir. Burada üst mesnette ihtiyaç olan donatı miktarı detay olarak aklınıza takılmış olabilir. Ancak açıklık donatısından daha çok donatı ihtiyacı olmadığı da kontrol edilmiştir. Zaten temel kirişlerinde kat kirişlerinden farklı olarak hepimiz biliriz ki açıklık donatısı üstte, mesnet donatıları alt bölgede yoğunlaşır.


Görülmektedir ki, program kendisine verilen talimatı yazılımının kendisine sunduğu imkanlar doğrultusunda donatıyı yerleştirmektedir. Bu detayı şantiyede uygulanabilir hale getirmek, beton döküm esnasında betonun kalıba yerleştirilmesinin uyygunluğunu sağlamak önce projede başlamaktadır. Programlar işlerimizi kolaylaştırır, ancak bilgi ile donatılmış iyi mühendisler olursak. Yoksa bazı teknikerlerin!!! program kullanması ile aramızda bir fark kalmaz, değil mi?


Başka bir yazıda görüşmek üzere.Yorumlar   

 
0 #2 Gürkan İLGİN 23-10-2014 12:18
Sta4cad, diğerlerinde de benzer sorunlar var. Böyle bir optimizasyonu programlar genelde yapamaz.
Alıntı
 
 
0 #1 vahit 19-10-2014 22:38
çok yararlı oldu teşekkürler
staj sunumu yapacağım için bu konuda anlattıklarınız danda bahsetmek istiyorum; bahsettiğiniz hangi program.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile