Perşembe, Haziran 04, 2020
Yazı Boyutu

Bandırma'nın Depremselliği Sempozyumu

Van Depremi Işığında Bandırma'nın Depremselliği Sempozyumu yapıldı.Van Depremi Işığında Bandırma ve Çevresi” isimli sempozyum 27 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Bandırma Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapılan sempozyuma İstanbul Üniversitesi Jeofizik bölümü öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Uğur Kaynak, Zonguldak Kara Elmas Üniversitesi Jeodeji ve Fotogrametri Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, İstanbul Valiliği AFAD Eğitim Koordinatörü Özden Işık, AFAD Eğitim Merkezi Eğitmeni Zekai Sarıaslan konuşmacı olarak katıldı. Mimarlar Odası Bandırma Temsilcilik Başkanı Şerafettin Engüdar ve İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcilik Başkanı Gürkan İLGİN yani tarafımdan sayın öğretim görevlilerimizin sunumları ardından birer konuşma yapılmıştır. Daha önce konuşmacı olarak katılacağı bildirilen Ali Nasuh Mahruki ise sempozyuma işlerinin yoğunluğu nedeniyle katılamadı. Saat 13:30'da başlaması gereken toplantı katılımın çok az olması nedeniyle ancak saat 14:30'da başlayabildi. Maalesef ilginin çok az olduğu ve topluma yeterince iletilemediği tarafımdan düşünülen veya diğer bir deyişle toplum tarafından ciddiye alınmayan bir sempozyum yapıldı. Oysaki çok değerli bilgiler toplumla paylaşıldı ve deprem ile ilgili bölgemiz hakkında az bilinen gerçeklerin değerlendirildiği bir toplantı yapıldı.

Tüm konuşmacıların çok değerli açıklamaları olmasına rağmen özellikle Prof. Dr. Uğur KAYNAK tarafından verilen bilgiler ve ortaya sunulan tezler ile Bandırma'mızın çok tehlikeli bir depreme her an maruz kalabileceği ortaya kondu. Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu tarafından verilen bilgiler ise tezleri güçlendiren bilgilerdi.

Mimarlar Odası Bandırma Temsilcilik Başkanı Şerafettin Engüdar ise Kent Bilgi Sisteminin bir an önce kurularak şehrimizin yapıları ile ilgili bilgi deposunun oluşması gerektiği ve bu bilgiler ışığında kentimizde muhtemel bir deprem öncesi alınması gereken önlemlere veri oluşturulması gerektiği anlatıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcilik Başkanı Gürkan İLGİN olarak ben de şu konulara değindim;

  • meslek içi eğitim ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasının gerekliliği,
  • Zemin Etüd Raporlarındaki yetersizliklerin yasal düzenlemeler ile aşılmasının gerekliliği,
  • yapım işlerindeki taşeronluk sisteminde yaşanan sıkıntıların depremsel ve iş güvenliği konularında oluşturduğu sıkıntılar ve çareleri ve bu üç maddenin kentsel dönüşüm yasası öncesi ivedi çözülmesinin gerekliliği,
  • akademisyenler ve piyasa tarafından ekonomik yerli "sismik izolatör" üretilmesi gerektiği, uluslararası firma ürünlerinin aşırı pahalılığı ve bu tür izolatörler ile yapılarımızın depreme karşı güçlendirmek yerine depremden etkilenmeyecek taşıyıcı sistem değişiklikleri ile kurtarılabileceği.


Bu kadar değerli katılımcının olduğu sempozyumda Bandırma İmar İşleri teknik personelinden katılım dışında maalesef Bandırma Belediyesinden, siyasi partilerden, çevre belediyelerden ve de Bandırma Kaymakamlığından katılımın olmaması düşündürücüydü. Hatta basının bile yeterli ilgiyi göstermediği de bambaşka bir gerçektir. Sempozyum ile ilgili tek gerçekçi değerlendirme ise Sn. Önder BALIKÇI 'dan geldi "Maalesef izleyiciden çok konuşmacı vardı"

Burada sadece katılmayanları suçlamak yerine biz teknik odaların da bu konuda daha fazla rol üstlenerek bu konuları gündeme daha fazla taşımamız gerektiği ve az önce saydığım kurumları aktifleştirmek için emek harcamamız gerektiği ortaya çıkmıştır.


Deprem ve Bandırma Konulu Sempozyum Deprem ve Bandırma Konulu Sempozyum
Deprem ve Bandırma Konulu Sempozyum Deprem ve Bandırma Konulu SempozyumYorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile