Perşembe, Haziran 04, 2020
Yazı Boyutu

Şirinçavuş'a Termik Santral Yapılması Hakkında...

BANDIRMA'DA TERMİK SANTRAL SORUNU...

Şirinçavuş Köyümüzde veya yeni adlandırması ile Şirinçavuş Mahallemizde yapılması planlanan bir termik santral bulunmakta. Bu sebeble konuyu araştırdım. Öncelikle ülkemizin elektrik ihtiyacının bir kısmının karşılanması söz konusu. İşin bu tarafı güzel gibi görünüyor. Ancak kazın ayağı pek öyle gözükmüyor.

Öncelikle dikkat etmemiz gereken Bandırma'nın bu konuda neler yaşadığı. Şöyle bir geçmişe bakarsak ; Denizine asit salınan, havası hunharca kirletilen, özellikle Edincik Mahallesi (yüzyıllardır şehir olan bir yere mahalle demek ve böyle bir kanun çıkartarak gelenekleri altüst etmek nasıl bir anlayış ise) özelinde kanser vakalarındaki artışlar...

Biz biliyoruz ki buraya kurulacak tesisleri devlet denetlemeyecek. Halen mevcutta kurulu olan tesislerin birçoğunun da arıtma sistemleri olmasına rağmen çalıştırılmıyor. Geçmişe dönük tesisler şehrimizde ne hasarlar bıraktı ise gelecekte kurulacak olanlar misliyle geliyor. Hem de en verimli tarım topraklarımızı yok ederek, zeytini tüketerek, denizi kirletip balıkları yok ederek...

Kendi kendimize sormalıyız. Şöyle bir etrafımıza bakmalıyız. Çevremizde kaç tane kanser, diyabet, sinir sistemi hastalıkları, karaciğer, tiroid, bağışıklık sistemi hastalıkları vb... tarzı kronik hastalıklı kişiler görüyoruz. Sıradaki sen ya da çok yakınındaki biri olabilir mi? Evet ya da hayır dediğimizde bir şeyleri değiştirebiliriz, bunun için fikirlerimizi ortaya koymalı, açıkça tarafımızı seçmeliyiz.

TERMİK SANTRALLERİN OLASI ZARARLARI ;

Termik santrallerin kurulduğu çevreye verdikleri zararları şöyle bir irdeleyelim (*)
1- Termik santralden çıkan gazlar, tarım ürünleri, hayvanlar, su varlıkları ve ormanlar üzerinde kalıcı tahribat bırakıyor.

2- Yine termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partikül madde gibi maddeler içerdikleri ağır metallerle insanların merkezi sinir sistemini etkiliyor, anormal doğumlara sebep oluyor ve gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor.

3- Yine santrallerde çıkan küllerde var olan radon gazı kanser vakalarında artışa neden oluyor.

4- Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Haliyle tarımsal verim düşüyor, ağaçlar kuruyor, hayvancılıkla ilgili faaliyetler zarar görüyor. Yani bölgede oturan bir vatandaşın hayvancılık, arıcılık ve balıkçılık yapması zor.

5- Termik santrallerde soğutma, temizleme ve buhar elde etmek için bol miktarda su kullanılıyor. Kullanılan bu sular daha sonra atık halinde toprağa,yer altı sularına, denize veya akarsulara boşalıyor. Böylece suyumuz da kirlenmiş oluyor. Suyumuz bozulmakla kalmıyor, sudaki yaşam zinciri de bozuluyor.

KONU İLE İLGİLİ MARMARA TV İLE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİ;

Konu ile ilgili Marmara Tv ve Yaşam Gazetesi ile bir söyleşi yaptık, linklere tıklayarak ister okuyabilir, isterseniz izleyebilirsiniz.

MARMARA TV HABERİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YAŞAM GAZETESİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Marmara Tv Röportaj - Gürkan İlgin Marmara Tv Röportaj - Gürkan İlgin


Konu Hakkında Kaynak Yazılar ;
(*)Bu veriler haberekspres.com yazarı Özlem Çimen'in yazısından alınmıştır - LİNK.
Konu ile ilgili faydalı bir başka yazı ; LİNK
Afşin Elbistan Termik Santralinin kurulduğundan beri çevre yatırımlarının yapılmadığını ifade eden diğer bir yazı ; LİNK
Çevresel Etkilere Bağlı Olarak Ortaya Çıkan Hastalıklar  - Doç. Dr. Çağatay GÜLER - Zakir ÇOBANOĞLU - LİNKYorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile